Eén van de cliënten in de groepssessies die ik geef, zei onlangs: “Eens in de zoveel jaar moet ik in therapie om weer even uitgebreid stil te staan bij mijn mentale gezondheid en bij alle tools die ik heb om me beter te gaan voelen”.
Hechte vriendinnen die teveel samen piekeren (‘co-rumineren') en daar mentale klachten door ontwikkelen, lijken baat te hebben bij een preventieprogramma gebaseerd op mindfulness- en psycho-educatietraining. Hun veerkracht neem toe en de mentale gezondheid verbetert.
Soms hoef je niet alles te kunnen verstaan om een ander te vinden. Verdriet klinkt universeel, en angst heeft geen ondertiteling nodig.
In Nederland maken we al ruim 25 jaar gebruik van de instrumenten ADI en ADOS voor de diagnostiek van autisme. Hoog tijd om te evalueren hoe deze instrumenten zich hebben ontwikkeld en welke bijdrage zij leveren aan de diagnostiek van autisme. En wat is er nodig om de waarde van deze instrumenten te behouden én te vergroten?
Onderzoek moet uitwijzen of de interventie ‘Schematherapie voor emotieregulatieproblemen bij kinderen' (STerK) kinderen van acht tot en met elf jaar kan helpen.
Om recht te doen aan de autonomie van ‘kinderen in de knel' kunnen we, bijvoorbeeld als het gaat om hun seksuele gedrag, veel leren van de benadering in de geneeskunde. Zoals: zorg dat met ouders en kinderen vroeg wordt overeengekomen om open en duidelijk te zijn over wat er aan de hand is (en nog 5 andere regels).
Gabriëlle Mercera promoveerde op 12 februari 2025 aan de Universiteit van Maastricht op haar proefschrift Challenging childhoods: Childhood adversity and its path to sexual exploitation.
Met de naderende verkiezingen is het maar de vraag of de zachte stem van jongeren wordt gehoord. Toch kunnen we allemaal bouwen aan een visie en plan voor hun toekomst.
We maken nog schrikbarend weinig gebruik van de beschikbare kennis over hulp die werkt. Terwijl die kennis goed en makkelijk toegankelijk is voor de professional.
Verandering in de jeugdzorg begint met echt luisteren. Dat vraagt moed, kwetsbaarheid en vertrouwen van professionals, onderzoekers en opleiders. In participatief onderzoek is daar al ervaring mee opgedaan.
Film • Voor de meisjes | Boek • Casusboek ACT, Acceptance and Commitment therapy in de behandelpraktijk | Podcast • Doorgaan | Boek • De Verloren Knuffel Brigade | Boek • De Vallei van Troost | Boek • Casusboek kinderneuropsychologie
Af en toe door de ‘mentale wasstraat' voor een geestelijke boost. Daarvoor pleit orthopedagoog Levi van Dam. Hij vindt dat we niet meteen in de therapiereflex moeten schieten als we er mentaal even doorheen zitten, maar veel meer moeten inzetten op collectieve preventie.

